Прототип на окачване работи без пружини или амортисьори
С главна цел снижаване на теглото, това странно и гъвкаво окачване с двойни носачи може да се преработи за да се впише в различни автомобили, като ще изкара повече отколкото останалите елементи на колата.
Британски консорциум разработи прототип на система за окачване без пружини и амортисьори. Базира се на дизайн с двоен носач огъващ се за да абсорбира неравности и по този начин наподобяващ конвенционалното окачване.
Нарича се LIFT – съкратено от „Олекотена иновативна гъвкава технология“. Има потенциала в бъдеще да генерира електричество и да подпомага главната система на електрически автомобил. Според доклад на Autocar, разработчиците включват Ariel – създателите на Atom. Резултатите до момента са довели до осигуряване на финансиране от Innovate UK, но парите все още не са достатъчни за гарантиране на светлото бъдеще на Lift.
Управляващият директор на Simpact, една от фирмите в консорциума, споделя как точно се е зародила идеята:
“:Концепцията не е трудна за разбиране. Гъвкавите носачи са прикрепени към шасито, а дизайнът на вътрешната им структура гарантира движението на колелата. Но подобни окачвания са доста сложни като дизайн. За щастие вече имаме достъп до сериозна изчислителна мощ и можем с компютри да проверим системата при абсолютно всякакви условия“
Чрез производство на рамената на окачването с композитни влакна, строго контролирани да се намират в специфична ориентация, инженерите могат да ги направят много гъвкави но супер устойчиви. Дизайнът предвижда експлоатационен живот от 1 милион километра, повече от живота на поне 99.9% от всички автомобили на планетата, а планираната употреба включва и камиони.
Но може би най-завладяващата перспектива е използването на пиезо влакна, които променят характеристиките си когато са изложени на електрически ток, и могат самите те да генерират електричество от движението. Идеята е, че естественото движение на рамената при абсорбирането на неравностите на пътя може да създава достатъчно ток за покриване на нуждите на електрическите автомобили. Това би увеличило техния пробег, а производителите биха могли да ползват по-малки и леки батерии за покриване на същата дистанция.
Източник: Car Throttle