Повече за техниката за смяна на предавки Heel-and-Toe

2016.04.18

Смяната на предавки с тази техника включва комбинация от три процеса: спиране, коригиране на оборотите, смяна. Ето как точно се прави

Техниката наречена „Heel and toe“ (преведено - пета и пръст) се смята за Светия Граал на всички техники за каране. Тя изглежда и звучи готино, а уважавани журналисти като Крис Харис я направиха доста известна. Защо да не я пробвате?

Не всички смеят да опитат тази техника, защото тя просто изглежда „професионално“ - сякаш е резервирана за истинските пилоти. За щастие, нещата не стоят точно така – няма нужда да си Айртон Сена за да усвоиш перфектната смяна. Всъщност, техниката е една от сравнително лесните за усвояване.

Как се изпълнява перфектната смяна на предавка надолу Heel and Toe?

Техниката се прилага в зоната на спиране в завоя. Нека да опишем по-подробно какво точно се случва:

Когато приближавате зоната за спиране преместете десния си крак от педала на газта към спирачката. Когато достигнете скорост при която е разумно да смените предавка надолу завъртете крака си така, че петата да покрие педала на газта. Като алтернатива – когато сте в кола за пистови надпревари чиито педали са по-близко един до друг може да не използвате петата а страничната част на крака.

За да смените предавка натиснете съединителя с левия крак, а след това завъртете десния крак докато спирате и с петата подайте кратко и рязко газ. След това изберете по-ниска предавка. Когато подадете газ внимавайте да не повишите прекомерно оборотите, което е голям проблем при повечето класически състезателни автомобили без ограничител. След като вече сте избрали по-ниска предавка отпуснете плавно съединителя.

Ако сте направили всичко перфектно смяната на по-ниска предавка ще е много плавно и с минимално преразпределение на теглото напред.

Защо смяната при тази техника е по-плавна?

Ако не ползвате “hell and toe”, когато натиснете съединителя за избор на по-ниска предавка, оборотите ще паднат тъй като двигателя и трансмисията не са свързани, но колелата продължават да се въртят бързо. Когато смените предавка надолу и отпуснете съединителя, двете скорости са коренно различни. Така се създава шок, а резултатът е моторна спирачка.

По този начин може да се наруши баланса на колата, а при някои случаи – особено при мокри и хлъзгави настилки – колелата да блокират напълно.

Предимството на описаната техника е в това, че когато подадете газ по време на смяната, скоростите на двигателя и на автомобила се изравняват. Когато съединителя е пуснат не би трябвало да се получи шокова ситуация и рязко преразпределяне на тегло напред, а с това и блокиране. Резултатът е една по-стабилна кола по време на преминаване през завоя и по-голям контрол от страна на водача.

Може ли да се ползва на пътя?

Абсолютно. Всяка една техника помагаща за стабилна и балансирана кола може да се приложи. Подобно и на спирането с ляв крак, тази техника ще доведе до по-плавна, бърза и безопасна кола на пътя.

Въпреки всичко ние препоръчваме наличието на подходящото оборудване. Ако сте в кола с доста раздалечени педали, техниката може да е доста предизвикателна. Опитайте се да практикувате в кола, при която педалът на спирачката в натиснато положение се намира на същото ниво както и педала за газта.

Както при всяко едно нещо в живота и тук практиката води до съвършенство. Ако имате възможност излезте навън и пробвайте!

  • Експресна доставка

    Експресна доставка

    Доставяме до всяка точка на България.

  • Нови части всеки ден

    Нови части всеки ден

    Ежедневно зареждаме нова стока.

  • Проверено качество

    Проверено качество

    Авточасти с гаранция.

  • Право на връщане

    Право на връщане

    14 дни на право на връщане на всяка поръчка.