5 зашеметяващи разработки от Шампионатите за издръжливост
Сериите за издръжливост са едни от най-напредналите в технологично отношение в света на авто-мото спорта. В тези състезания често срещаме, иновации, технологии и решения, които буквално смайват.
R26B двигателя на Mazda
С четири ротора, 2.6 литра работен обем и натурална аспирация – роторния двигател Wankel е доста странен за света на автомобилните надпревари. Mazda обаче се спира точно на него за моделите 787 и 787В. След модел 767, Mazda преминава към специален роторен двигател R26B, отличаващ се с три свещи на ротор и променлив работен обем.
R26B разполага с около 700 коня при 9000rpm, но се смята че максимумът на колата е 930 к.с при 10,500 оборота. 787 и 787В не са силни в квалификациите, но се оказват доста надеждни в надпреварите. Джони Хърбърт, Бартранд Гашо и Волкър Уайдлър печелят Льо Ман през 1991 година именно с тази кола, което е и единствената победа за Японски автомобилен производител. След края на сезона, роторният двигател е забранен от FIA.
DeltaWing
Определено доста странна кола, даже и в света на автомобилните надпревари на писта. Тя изглежда много чудато и необикновено. Радва се на голям успех в състезанията, но със сигурност е напълно нов тип машина заради своята форма наподобяваща връх на стрела. Фокусът на DeltaWing е изцяло върху аеродинамиката и постигане на ниско съпротивление.
DeltaWing няма предно и задно крило, а притискането се постига чрез пода на колата. Първоначалната идея е включвала отворен кокпит – представена е през 2013. Предницата на DeltaWing е много тясна, а шасито става по-широко към задната ос. Има необичайна форма и супер-оптимизирано аеро за супер-високи скорости на права. Колата участва в шампионата IMSA WeatherTech SportsCar.
Porsche 919 Hybrid със система за възобновяване на енергията
Във FIA World Endurance Championship се срещат много впечатляващи технологии, а една от най-интересните е дело на Porsche. Техният 919 Hybrid е задвижен от 2-литров V5 турбо бензинов двигател с директно впръскване на горивото. Освен това, автомобилът е оборудван със сложна система за възобновяване на енергията, която значително увеличава общата му мощност. 919 Hybrid включва система MGU-K на предната ос и втора хибридна система за използване на изгорените газове базирана на две турбини. Първата турбина е част от турбогенератора и е свързана с компресора. Втората турбина е монтирана до първата и свързана с електромотор.
Системите осигуряват допълнителна мощност, която се натрупва в литиево-йонна батерия докато двигателя е активен – подобно на други LMP1 модели. Мощността достига до 1000 к.с, а двигателя е изцяло променен през 2015 година с цел по-голяма ефективност и мощност. Със сигурност това инженерно решение осигурява редица предимства на Porsche 919 Hybrid – например при ускорение и излизане от завоите.
Големи крила
Човек не може да добие реална представа за големината на крило от сериите за издръжливост, ако не застане до един прототип и го види с очите си. Огромните аеро елементи по тези возила съдействат за постигане на свръх притискане върху пътя и постигането на много високи скорости. Освен това, крилата помагат за устойчивост в завоите при високи скорости като буквално залепват колата към земята. Правилата за аеродинамиката в тези надпревари винаги са били по-свободни. Ето защо понякога виждаме огромни крила и аеро елементи – в частност при машини LMP1 и LMP2 в настоящия шампионат FIA WEC. Точната сила на генерирано притискане е трудно да се изчисли, но се смята, че LMP1 генерират притискане от около 2500 кг при 320 км/ч, като значителна част от него се постига от крилата и дифузьора. За сравнение, едно Audi R8 генерира притискане от едва 140 кг.
Дизеловия двигател на Audi R10
Audi R10 TDI не е първата дизелова кола участвала в надпреварата Льо Ман, но този 5.5 литров V12 двигател с два турбогенератора се доказва като най-успешния. Автомобилът е невероятно инженерно постижение. Дебютира през 2006 година, като тимът среща доста предизвикателства пред себе си. Момчетата трябва да се борят с теглото на по-дългия двигател, което бива намалено с използването на алуминии. Колата е със средно разположен двигател. Тя разполага с 650 к.с и допълнителни 150 коня от power boost. Достига максимална скорост от 320 км/ч. Audi R10 е успешен и революционен модел за годините си. Печели три пъти Льо Ман и няколко пъти различни серии за издръжливост. След него, други марки като Peugeut последват примера на Audi и разработват свои дизелови модели за LMP1 през 2007 г.
Източник: Car Throttle