6 миризми и звуци в колата, на които трябва да обърнете внимание
Преди доста години звуците и миризмите бяха едни от най-важните начини за диагностика на проблеми в колата. Днес просто я караме на сервиз, където я свързват с компютър и проблема се открива. За жалост много от съвременните механици са загубили способността за анализ на проблема по старомодния начин и се осланят единствено на технологиите. А това е лошо.
Изглежда, че колкото по-сложни стават колите, толкова повече хората не им обръщат внимание, когато те подават сигнали за проблем. Без значение колко модерни са автомобилите, под капака и пластмасата се съдържат същите механични компоненти, които са ползвани и преди 100 години. Същите миризми и звуци познати на дядовците ни са индикация за проблеми и в днешните коли.
Независимо дали сте запален фен или просто обикновен човек ето няколко автомобилни миризми и звуци, които са индикация за проблеми. И докато повечето компютърни диагностики не могат да ги открият, вие трябва наистина да им обръщате внимание.
1. Развалени яйца / миризма на сяра
Тази миризма обикновено показва проблем в изпускателната система или с емисиите на колата. Проблемът може да е прост, като повреден кислороден сензор или запушена част от изпускателната система, затова не винаги компютърната диагностика ще е ефективна.
Този мирис може и да е сигнал за нещо по-сериозно – например запушен катализатор. Ако проблемът не се отстрани температурата в засегнатия участък може да се повиши много и в крайна сметка да причини пожар. В най-добрия случай ще загубите представяне и ще повишите разхода на гориво. В най-лошия сценарии ще трябва да звъните на пожарната и да се прибирате пеш.
2. Сладникава миризма в колата
Често срещана в коли на повече години и километри. Палите колата в студена сутрин и включвате парното за да усетите сладникава миризма. Възможно е и да видите „мазна“ мъгла на предното стъкло, която се увеличава след пускането на вентилатора.
Колата ползва топлината от охладителната течност на двигателя за да стопли купето през зимата, но ако има теч някъде по системата този охладител може да излезе като пари в купето. Имайте в предвид, че говорим за доста токсичен продукт, така че е добре да вземете мерки.
3. Миризма на разтопена пластмаса
Това е по-често срещано в нови коли, които са опасани с километри жици свързващи различни модерни системи. За щастие, все пак миризмата не е прекалено често срещана, но появата и е сигнал за жица, която е нагорещена и се топи. Внимавайте особено много за различни системи монтирани след излизане от фабриката - стерео, аларми, и други.
Нормално е много електрически компоненти да загряват, но когато жиците достигат критичната точка на топене говорим за сериозен проблем. Отбийте веднага и загасете колата ако усетите подобна миризма. Ако миризмата продължи и след това разкачете акумулатора – нагорещена жица може много скоро да прерасне в огън.
4. Миризма на горяща хартия / килим
Парливата миризма на горяща хартия или килим се разпознава мигновено. Тя е и доста измамна, защото може да дойде и отвън, включително и от съседни коли или камиони.
Ако килимчетата в колата ви не горят, тази миризма може да идва от нагорещените спирачки или съединителя. Дори и при обикновените коли не е необичайна ситуация спирачките да се нагреят до критични нива, особено при трудни планински маршрути с голяма денивелация. Ако обаче карате нормално и по равен път, а около вас няма други превозни средства, по-добре отбийте и проверете спирачките дали не са блокирали. Ако карате кола с ръчни скорости отворете капака и проверете дали миризмата е по-силна близо до двигателя. Тези проверки ще ви костват минута, но могат да ви спестят хиляди левове похарчени по майстори.
5. Нетипичен звук, който става по-силен при висока скорост
Този звук може да остане незабелязан за много хора, защото те просто свикват с него. В началото той е слаб и шофьора привиква към него, а когато стане по-силен той не може да осъзнае това. Ако усетите странен звук при завоите проблемът може да се корени в колелата. Ако не сте сигурни направете пълен завой на ляво и после на дясно за тест. Когато теглото се трансферира от ляво на дясно шумът ще става по-силен или по-слаб, в зависимост в кой лагер е проблема – отляво или отдясно.
6. Писък / смилащ звук при спиране
Писукане при спиране обикновено е сигнал за гланцирани спирачки. Това не е нещо ужасно и се появява при хора, които карат внимателно и щадят спирачките. Колата ще продължи да спира също толкова добре, а проблемът може да се махне ако спрете рязко няколко пъти.
Повечето накладки когато се износят също пораждат подобен звук, който обаче няма да изчезне при рязко спиране. Заменете ги веднага, преди да се появи звук от смилане /шлайфане, който е знак че накладките са си отишли тотално.